Szováta

Kárpát-medencei magyar hálózat
magyarjelenlet@magyarjelenlet.hu

Emlékműavatással emlékeztünk az 56-os szabadságharcra

A Szováta városért létrehozott Pro Urbis Alapítvány emlékművet avatott, illetve ünnepi megemlékezést szervezett az ’56-os forradalom és szabadságharc 65. évfordulója alkalmából, a Templom utca és a Hársfa utca találkozásánál kialakított téren.

Az eseményen elsőként Fülöp László Zsolt, Szováta polgármestere, a Pro Urbis Alapítvány elnöke köszöntötte az egybegyűlteket, köztük Tóth László főkonzult, Kelemen Imre, egykori 56-os szabadságharcost, a környező települések polgármestereit, lelkészeket. „Ma, akik itt vannak, mind jól tudják, mi történt ’56. októberében Magyarországon és Erdélyben, sőt vannak, akik átélték és megtapasztalták, akárcsak az azt követő eseményeket, a megtorlást” – fogalmazott a polgármester, hozzátéve, hogy fontos beszélni az egykori eseményekről, emlékezni a múltra, emlékművet állítani, hogy a következő nemzedék is tudjon emlékezni. Ahhoz, hogy Szovátán emlékművet avathassanak 32 évnek kellett eltelnie az 1989-es forradalom után, – hangsúlyozta Fülöp László Zsolt, aki felsorolta annak a nyolc szovátai forradalmárnak a nevét, akik közül a jelen levő Kelemen Imrét 10 év szabadságvesztésre ítélték, a többieket is 8, 6, 4 évekre. Az emlékműállításért többek közt Bocskai Vince és Sántha Csaba szobrászoknak mondott köszönetet a polgármester, illetve mindazoknak, akik anyagilag és tettekkel támogatták, segítettek, hogy megvalósuljon a rég dédelgetett álom.

Tóth László főkonzul Magyarország kormánya nevében köszöntött mindenkit, kiemelten Kelemen Imrét, az utolsó szovátai szabadságharcost, aki 65 évvel ezelőtt kész volt harcolni a magyar szabadságért. Ahol a hősök emlékét ápolják és tisztelik, ott bizakodva néznek a jövőbe. A forradalom sok mindenre megtanít, arra is, hogy a legsötétebb és legreménytelenebb időkben is érdemes küzdeni – fogalmazott a főkonzul, azt is hozzátéve, hogy az 56-os forradalom üzenete, hogy a hazáért és a szabadságért képes a nemzet összefogni. „Magyarország és a magyarság túlélte a diktatúrákat, a magyar nemzet, a beékelt határok ellenére is egységesebb, mint valaha” – hangsúlyozta Tóth László.

Kelemen Imre az utolsó azok közül a szovátai szabadságharcosok közül, akik megszenvedték a megtorlásokat, úgy fogalmazott, hogy soha életében nem hitte volna, hogy valaha is ott fog állni a téren, az 56-os hősök tiszteletére állított emlékmű előtt. Az emlékmű két szovátai szobrászművész Bocskai Vince és Sántha Csaba alkotása. Ahogy érdeklődésünkre Bocskai elmondta, a koncepció tőle származik, annak kiöntését Sántha Csaba vállalta. Nevek nincsenek rajta, mert a képzőművészeti alkotás valamennyi áldozatnak emléket állít, azoknak is, akik bár nem kerültek börtönbe, de részt vettek a forradalomban. Az emlékműavatás és megemlékezés egyházi áldással és koszorúzással ért véget – írja a Székelyhon.

Fotó: facebook.com/Pro-Urbis-Szovata

  • Előző
    Szováta a Legjobban Igazgatott Turisztikai Célpont
  • Következő
    Halad a Bernády-villa felújítása

Mit érdemes megnéznem?

idegenvezetők, templomok, emlékhelyek.

Hol egyek?

éttermek, vendéglők, menzák, cukrászdák.

Hol aludjak?

szállodák, hostelek, panziók, vendégszobák, vendégházak, apartmanok és egyéb szálláshelyek.

Ki fog segíteni?

autószerelők, háziorvosok, fogorvosok, taxisok, jogászok, rendőrök, határtőrök, pénzügyőrök.

Hol vásároljak?

áruházak, boltok, piacok, kézművesek, őstermelők.

Hol szórakozzak?

színház, koncert, sport, mozi, egyéb szórakozóhelyek.

Üzleti lehetőség

gazdasági tanácsadás, pályázatok, kamarák, gazdasági szervezetek, vállalkozók, vállakozások.

101 külső magyarországi település weboldala egy rendszerben.
Dunaszerdahely, Temerin, Szováta, Kolozsvár, Kassa, Ruszt, Lőcse, Szabadka, Marosvásárhely
Összes település >>


    Helyi időjárás

    Útvonaltervező

A legkeresettebb termékek

A Kárpát-medence útikönyv:

A Kárpát-medence turisztikai térképe:



Magyar Jelenlét Honlap család

A Kárpát-medence Intézet által létrehozott száznál több web oldal, amely a kárpát-medencei magyar jelenlét fenntartását és növelését, a Kárpát-medencében élő magyarok és nem magyarok közötti új típusú kapcsolatok kialakítását, a kárpát-medencei integráció új platformjainak a megteremtését tűzte ki céljául.


Kárpát-medence Intézet


Hírlevél

Iratkozzon fel, hogy az elsők között értesüljön újdonságainkról!

Kapcsolat adatok

Kárpát-medence Intézet Nonprofit Kft.
 
Levélcím: 8100 Várpalota, Gróf Apponyi Albert liget 1.

Távbeszélő: 88/372-721
 
Villámposta: karpatmedenceintezet@gmail.com
  • Home

Magyar Jelenlét Honlap család